Blog

Jak przygotować samochód na wiosnę – miniporadnik

Zima to zazwyczaj wymagający okres dla samochodu. Dlatego właśnie przygotowanie auta na wiosnę w dużej mierze wiąże się z czynnościami pielęgnacyjnymi i odświeżającymi. To między innymi mycie samochodu po zimie czy woskowanie lakieru. Ale to także wymiana wycieraczek oraz ogumienia z zimowego na letnie i generalnie gruntownego przeglądu auta. Czym należy się zająć, aby optymalnie przygotować samochód na wiosnę?

Zabiegi pielęgnacyjne

Choć ostatnie zimy są dość łagodne, to okres ten i tak nie należy do nadmiernie łaskawych dla samochodów. Duża wilgotność powietrza, niskie temperatury, a także śnieg lub deszcz oraz błoto mogą negatywnie wpływać na karoserie i inne elementy aut. Szczególnie we znaki może się dać sól, która jest rozsypywana na ulicach. Aby uniknąć korozji, a także poprawić wizualnie wygląd auta na wiosnę, warto je poddać zabiegom pielęgnacyjnym. Co warto zrobić?

Przede wszystkim warto po prostu umyć porządnie samochód. Można do tego celu użyć specjalne szampony samochodowe, chociaż nie jest to konieczne. Kolejny krok to usuwanie rys z lakieru. Zimą bardzo łatwo go uszkodzić, choćby szczotkując auto w czasie odśnieżania. Aby to zrobić trzeba wykorzystać odpowiednie mleczko do lakieru oraz gąbki, ściereczki lub specjalnej maszyny polerskiej. Od razu warto wykonać woskowanie lakieru. Pozwoli to na dłuższe zabezpieczenie lakieru i samego samochodu przed wpływem czynników atmosferycznych. Co więcej, działanie to pozwoli wydobyć z karoserii głębię koloru oraz nadać jej wysoki połysk.

Na koniec warto jeszcze dokonać pielęgnacji innych elementów. Zmieniając opony, warto na przykład oczyścić felgi. Same opony również trzeba umyć przed schowaniem do pokrowca – o zmianie opon jednak za chwilę. Zanim o nich, trzeba jeszcze powiedzieć o polerowaniu i czyszczeniu detali. O takich elementach jak klamki, plastiki w drzwiach, chromowane i metalowe części, nie można zapominać.

Oczywiście, oprócz zewnętrza dobrze jest także zadbać o wnętrze auto. Na pewno nie zaszkodzi porządnie odkurzyć samochodu, umyć go od środka i zaimpregnować tapicerkę odpowiednimi kosmetykami samochodowymi.

zabiegi pielęgnacyjne

Kwestia ogumienia

Wiosna jest również okresem, kiedy należy wymienić ogumienie z zimowego na letnie. Co prawda nie powinno się tego robić natychmiast z końcem kalendarzowej zimy, ale jednak wraz z wydłużaniem się dnia oraz wzrostem temperatur warto się do tego przygotować. Same opony wskazane jest zmienić, gdy mamy pewność, że nie grozi nam już nagły atak zimy, a temperatury średnie dobowe zaczną przewyższać 7 stopni Celsjusza – ale im później, tym lepiej. Sprawdzić trzeba przy okazji, czy bieżnik nie wytarł się nadmiernie, czy opona nie jest zbyt stara i czy nie należałoby jej wyrzucić

Czy warto w ogóle zmieniać ogumienie? Czy nie lepiej byłoby cały rok jeździć na oponach zimowych? Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, na pewno takich pytań nie zadajesz. Tylko że nie każdy z nas spędził pół życia za kółkiem, dlatego warto sobie tu wyjaśnić od razu te kwestie. Zimowe ogumienie wykorzystuje bardziej miękką mieszankę, która latem szybciej się zużywa. Ponadto, opony zimowe w wyższych temperaturach zaczynają się ślizgać. Pogarsza się zatem bezpieczeństwo.

Kwestie eksploatacyjne

Przy okazji zmiany opon warto ogólnie przyjrzeć się kwestii dobrego ustawienia kół. Warto je wypoziomować. Dobrze też przyjrzeć się układowi hamulcowemu, a w szczególności tarczom, bębnom, klockom hamulcowym, itd. Dotyczy to i amortyzatorów, które zimą częściej są narażone na uszkodzenia, choćby przez bryły lodu czy wyrwy i koleiny kryjące się pod warstwą śniegu, w które zdarza się nam nieumyślnie wjechać.

Koniecznie na wiosnę należy skontrolować i ewentualnie wymienić lub uzupełnić płyny eksploatacyjne. Dotyczy to między innymi płynu hamulcowego (zwłaszcza że ma on tendencje do wchłaniania wilgoci, co pogarsza jego parametry), oleju i płynu chłodzącego. To również moment, który warto wykorzystać na analizę stanu akumulatora i oświetlenia zewnętrznego. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na sprawność reflektorów oraz stan świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia. Wypada także przyjrzeć się wycieraczkom – po zimie czasem może się okazać, że niezbędna będzie ich wymiana. Sprawdzeniu należy również poddać filtry powietrza i klimatyzację. Może się w nich gromadzić woda i wilgoć, co sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów w ich wnętrzu.

Nie zaszkodzi też zrobić dokładnego przeglądu technicznego właśnie na wiosnę. Często to właśnie w czasie cieplejszych miesięcy więcej jeździmy – na wczasy, do rodziny, nad wodę, etc. Dobrze zatem mieć pewność po zimie, że ten trudny okres samochód przetrwał w dobre kondycji. A jeśli są jakieś usterki, to najlepiej zdążyć z nimi właśnie przed tymi porami roku, kiedy będzie on najbardziej eksploatowany. Wiele jednak zależy także od sposobu wykorzystywania przez nas auta.