bieganie jesień
Blog

Jak ubrać się do biegania w chłodniejsze dni?

Chłodniejsze dni nie są żadną wymówką do tego, by rezygnować z biegania. Wystarczy odpowiednio się przygotować. Podstawą jest ubiór adekwatny do niższych temperatur i gorszych warunków pogodowych. Jak się ubrać do biegania w chłodniejszych porach roku?

Ubieranie się na cebulkę

Podstawą jest zasada, aby ubierać się na cebulkę. Należy stosować warstwy. Dzięki nim można regulować temperaturą podczas treningu. W czasie biegania organizm wydziela ciepło. Zbyt grube ubranie będzie je zatrzymywać, utrudniając trening. Zbyt cienkie spowoduje zbyt szybkie wychłodzenie. Obie sytuacje oznaczają dyskomfort. Ubiór na cebulkę, czyli założenie na siebie kilku warstw, niweluje ten problem. Zdjęcie wierzchniej warstwy w późniejszych minutach treningu w takiej sytuacji jest możliwe bez narażania się na problemy zdrowotne. Nie funduje też organizmowi szoku termicznego.

Odpowiedni dres, bluza lub windstopper

Ubieranie się do biegania warto zacząć od dobrej bielizny termicznej. Następnie można założyć krótkie spodenki lub legginsy oraz T-shirt lub koszulkę. Kolejną warstwę stworzy bluzka z długim rękawem. Idąc jeszcze dalej, dobrym wyborem będzie ubranie takie jak bluza z kapturem North 56°4 oraz spodnie dresowe czarne North 56°4. Bluza z kapturem przyda się w szczególności w dni z deszczową lub wietrzną pogodą. Taka aura to także dobry powód, aby dodatkowo założyć na siebie kurtkę typu windstopper.

To jakie i ile warstw należy założyć powinno zależeć od temperatury na zewnątrz. Latem w czasie biegania podczas chłodniejszych wieczorów, można poprzestać na spodenkach i bluzie z długim rękawem. Wczesną wiosną lub późną jesienią bez bluzy z kapturem i spodni dresowych z długimi nogawkami się nie obędzie. Najważniejsze jednak, aby w razie potrzeby móc zdjąć któryś element ubioru i schować go do plecaka, co pozwoli kontynuować bieganie w bardziej komfortowych warunkach. Oczywiście, nie należy też zapominać o dobrych butach do biegania.

Akcesoria na chłodniejsze dni

Równie ważne są jednak detale. Przed wychłodzeniem należy chronić całe ciało, zwłaszcza że nieosłanianie jego elementów powoduje zaburzenia termoregulacji organizmu. Dlatego, jeśli warunki pogodowe tego wymagają, należy ubrać czapkę (najlepiej syntetyczną, nie wełnianą, która będzie odprowadzać wilgoć i będzie przylegać do ciała) lub nałożyć kaptur, założyć rękawiczki czy osłonić szyję jeśli nie szalikiem, to chociaż chustą (przydaje się chusta wielofunkcyjna, którą można wykorzystać jako czapkę, szalik czy kominiarkę). Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby ubierać się lekko, wygodnie i ciepło.